FM Blog'as Logo FM Blog'as
July 2019
M T W T F S S
« Aug    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Categories

Archives


Win 7 draugiški nustatymai SSD diskams

Parašyta February 29th, 2012

SSD diskų sandara kardinaliai skiriasi nuo tradicinių HDD diskų, todėl reikia padaryti keletą pakeitimų operacinės sistemos nustatymuose, kad SSD veiktų  kokybiškiau bei ilgiau. Pabraukti punktai būtina įvykdyti tausojant SSD disko sveikatą.

1. AHCI: Prieš rašant win operacinę sistemą patartina kompiuterio BIOS’e įjungti SATA kontrolerio AHCI nustatymą (kiekviena motininė plokštė turi skirtingose meniu vietose  šį nustatymą, todėl reikia žiūrėti pagal motininės plokštės modelį kur yra šis nustatymas). Šis nustatymas padidina SATA jungties apdorojamų duomenų greitį. Svarbu įjungti prieš win rašymą, nes įrašius win ir ijungus AHCI win nebeužsikraus ir rodys BSOD (blue screen of death- mėlyną mirties langą). Tada norint naudoti AHCI teks per naują win rašyti, arba teks redaguoti registrus. Praktiškai išbandžius šį nustatymą, win rašymo metu buvo sutaupyta ~50 sekundžių (naudojant SSD diską win įsirašė nustačius IDE per 7min, o nustačius AHCI laikas nukrito iki 6min ir 10sec).

AHCI įjungimas: Atidarius START juostą SEARCH eilutėje įvedame REGEDIT, atsidariusioje lentelėje einame adresu:

HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesmsahci

Toliau naudojamės printscreen’o informacija- nepamirštam perkrauti kompiuterio ir BIOS’e nustatyti AHCI nustatymą.

2. Indexavimo išjungimas: Indexavimas skirtas greitoms paieškoms, win sekioja paskui vartotoją ir indexuoja failus (kas apkrauna kompiuterio veiklą) tačiau ieškant konkrečių failų per win paiešką juos suranda greičiau, tačiau SSD diskas už tradicinį diską yra greitesnis, todėl šios funkcijos kaip ir nebereikia, o ir kompiuteris bus apkraunamas mažiau. Kituose diskuose  kuriuose laikomi duomenys indexavimą galima palikti.

Indexavimo išjungimas (pavyzdys printscreen’e):

3. TRIM funkcija: SSD diskas turi nustatytą įrašymo kiekį, eiliniai SSD diskai palaiko iki 3000 įrašymo kartų (INTEL SSD diskai pakelia iki 5000 kartų). Kad tolygiai dėvėtūsi diskų atmintis, programiškai SSD valdiklis duomenis nuosekliai įrašinėja. Norint, kad SSD diskas mažiau dėvėtųsi reikia įjungti TRIM funkciją, jei ši neįsijungia rašant operacinę sistemą, taip sutaupysime rašymo ciklų į flash atmintį. TRIM funkcija senus duomenis pakeičia naujais, nes išjungus TRIM ir  trinant pirma yra ištrinami seni duomenys po to raš0ma nauji (trinami duomenys 1nas rašymo ciklas, rašomi nauji duomenys dar 1nas rašymo ciklas), TRIM funkcija panašiai veikia kaip INSERT mygtukas klaviatūroje, jį įjungus bei tekstų redagavimo programoje viduryje žodžio padėjus žymeklį ir nuspaudus raidės klavišą, už žymeklio esanti raidė yra pakeičiama ta raide kuri yra nuspaudžiama., kai tradiciniu būdu trintume nereikalingą raidę ir tada įrašytume kitą.

TRIM funkcijos įjungimas:

Įjungiame start juostą, paieškos laukelyje įvedame CMD, spaudžiame enter, atsiradusiame lange vedame:

fsutil behavior set disabledeletenotify 0       <——– įjungti TRIm funkciją.

fsutil behavior set disabledeletenotify 1       <——– išjungti TRIm funkciją.

4. Hibernate: Ši funkcija užmigdo kompiuterį įrašydama į kietą diską visą ram informaciją ir kitus parametrus (taip pat ši funkcija kaip ir pagefile pastoviai įrašinėja informaciją į kietą diską), įjungus kompiuterį šie parametrai nukopijuojami atgal į jiems priklausančias vietas, bei užima tiek  vietos diske kiek yra RAM, bei įrašinėjant parametrus trumpina SSD disko tarnavimo laiką.

Norint išjungti hibernate funkciją reikia įjungti start juostą, paieškos laukelyje įvesti CMD, spausti enter, atsiradusiame lange vedsti:

powercfg -h off     <—-išjungia hibernate funkciją.

powercfg -h on     <—-įjungia hibernate funkciją.

5. System Restore: ši funkcija kaupia atsargines disko duomenų kopijas, kad vėliau būtų galima atkurti atgaline data nustatymus ar prarastus duomenis, tačiau 95 procentai vartotojų net nežino apie šią funkciją. Vidutiniškai system restore užimama apie 3-4gigabaitus vietos, bei pastoviai ten yra atnaujinama informacija, taip rašant duomenis per naują, kas mažina SSD disko tarnavimo laiką.

System restore galima išjungti,  paspaudus ant MY COMPUTER (MANO KOMPIUTERIS) dešinį mygtuką ir pasirenkant PROPERTIES (Įpatybės), tada belieka padaryti viską kaip printscreen’e:

6. Defragmentavimas: Labai svarbu išjungti nustatytą automatinį defragmentavimą, nes ši funkcija griauna SSD disko sandarą ir taip galima gana greitai SSD pasiūsti į garantinį servisą.

Suplanuotą Defragmentavimą galima išjungti atsidarius MY COMPUTER (MANO KOMPIUTERIS), paspaudus dešiniu pelės klavišu and bet kurio disko ir pasirinkus PROPERTIES (ĮPATYBĖS), tada darome viską kaip parodyta printscreen’e:

7. Pagefile: Tai yra RAM kopija, kuri įsirašo į kietąjį diską (arba SSD), bei imituoja ram dalį kurią viršijame kai paleidžiame daug programų ar žaidimų, o RAM’o yra mažai. Tokiu atveju derėtų įsigyti daugiau RAM’o, arba pagefile.sys perkelti į kietą diską. Dėl kompiuterio greičio su mažai RAM galima palikti ir SSD diske pagefile, tačiau tai labai greitai didina SSD įrašymų skaitliuką iki jo tarnavimo ribos, nes į pagefiles yra pastoviai rašoma kas yra RAM’e, taigi pastoviai naudojantis programomis, žaidimais daug info yra apdorojama ir neperkėlus ar neišjungus pagefile visa ta informacija patenka į SSD, taip trumpindama jo tarnavimo laiką. Jei yra SSD diskas kaip sisteminis ir šalia yra HDD diskas duomenims, stipriai rekomenduoju pagefiles perkelti į HDD, plius taip bus sutaupyta RAM dydžio vieta SSD diske.

Pagefile galima perkelti arba išjungti nukeliavus spaudžiant dešiniu pelės mygtuku ant MY COMPUTER (MANO KOMPIUTERIS) pasirenkant PROPERTIES (ĮPATYBĖS), naujoje lentelėje renkantis ADVANCED SYSTEM SETTINGS (IŠSAMESNI SISTEMOS NUSTATYMAI) ir vėl atsiradusioje naujoje lentelėje darome viską kaip parodyta printscreen’e:

8. Procesoriaus branduolių padidinimas kompiuterio krovimosi metu: Operacinės sistemos krovimosi metu dirba vienas procesoriaus branduolys, nesvarbu ar jų yra vienas ar keli, jeigu bus lėtas duomenų nuskaitymas iš HDD disko, tada procesoriaus branduolių skaičius nelabai aktualus, tačiau kai naudojamas SSD diskas, esant tokiam dideliam duomenų skaitymo greičiui, procesoriuje esantys papildomi branduoliai paspartina operacinės sistemos krovimąsi duomenų apdorojimo lygyje, tačiau jei yra naudojamas neperseniausias kietasis diskas, įjungus keletą branduolių krovimosi metu labai sutrumpina kompiuterio užsivedimo laiką.

Papildomus procesoriaus branduolius įjungti galima atsidarant START juostą, SEARCH juostoje įrašius MSCONFIG. Atsiradus naujam langui toliau vadovautis printscreen’u. Po visko reikia perkrauti kompiuterį, kad išsisaugotų pakeitimai.

TRIM įjungimas ir HIBERNATE išjungimas yra šiame faile—>>>FAILAS. Vėliau pabandysiu daugiau nustatymų paruošti PUSH AND GO, kad būtų mažiau vargo nustatinėjant.

SSD diske turi būti apie 20 procentų laisvos vietos: Trumpai apibūdinant, SSD disko sandarą, galima paminėti valdiklį (procesorių) kuris paskirsto duomenis po FLASH atmintis, taigi šis valdiklis duomenis skirsto 8niais kanalais (INTEL SSD kontroleris duomenis skirsto 10čia kanalų). Taigi kai prisipildo bent pusė kanalų informacijos, jie nebeveikia ir SSD rašymo greitis mažėja.

Dar keletas įdomių patarimų, perkant 120GB SSD diską sumokama mažiau, nei perkant 2x 60GB SSD diskus, tačiau juos sujungus STRIPE raid’u talpa gaunasi 120GB bet greitis padidėja 2x. Taip patartina daryti kai įranga yra galinga ir verta truputį daugau sumokėti dėl didesnio greičio. Bet yra didelis minusas, jei vienas SSD diskas genda, sugriūva visa raide buvusi failų sistema ir nebegalima atkurti duomenų, tačiau aš asmeniskai tai nelaikau dideliu minusu, nes SSD diske laikoma tik operacinė sistema, programos, žaidimai…. Jei ir laikomi darbiniai failai, darau kas kažkiek laiko jų kopijas į kitus diskus. Plius mano kompiuteryje dokumentų buvimo vieta peradresuota į kitą diską kur laikau visus duomenis, todėl perašius WIN nedingsta buvusi informacija dokumentuose, tereikia tik vėl peradresuoti folderius (žinoma jei gestų HDD, tada būtų problemų).

Šis post’as dar bus redaguojamas, kopijuoti galima nurodant šį mini blog’ą kaip šaltinį, arba mane (FMeskas(Frostas Meškas)) kaip autorių, nes informacija sukaupta iš patirties, print screen’ai yra mano išskyrus pirmą foto. Klaidos laikui bėgant bus taisomos, tiek loginės tiek gramatinės. 🙂

Dalinkis

Tagai: , ,
Priskirta prie Aktualu, Solid State Disk | Komentarai (0)

Palikti komentarą

You must be logged in to post a comment.