FM Blog'as Logo FM Blog'as
June 2019
M T W T F S S
« Aug    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Categories

Archives


Solid state (SSD) ir tradicinio kietojo disko (HDD) palyginimas

Parašyta March 11th, 2012

Šį įrašą nusprendžiau padaryti, dėl daug nesusipratusių žmonių kurie yra kažką girdėję apie SSD diskus, tačiau ne viską žino  ir daro klaidingas išvadas.

Taigi, populiariausia nuomonė yra ta, kad SSD diskai yra brangūs ir greitesni vos kelis kartus už tradicinius kietuosius diskus. Iš dalies jie yra teisūs, jeigu matuosime keliamo filmo ar muzikos skaitymo/rašymo greitį, bet yra ir kita pusė, tai darbas su mažais failais, kuriais naudojasi žaidimai, operacinės sistemos ar galingos programos.

Tradicinis kietasis diskas siekia ~120-130MB/s skaitymo/rašymo greitį prijungus SATA 2 (3,0Gbit/s) jungtimi, šis greitis nesikeičia ir prijungus SATA 3 (6,0Gbit/s) jungtimi, nes tai yra kietojo disko skaitymo/rašymo greičio riba. Kietieji diskai turi dar vieną didelį minusą, minėtasis greitis yra tik disko pradžioje, toliau rašant ar skaitant informaciją nuo pradžios šis greitis mažėja, ir lyginant disko pradžios ir pabaigos greičius jie gali skirtis iki dviejų kartų, taigi iš 130MB/s gali likti tik 60-70MB/s, toliau skaitydami rasite testus, ir iš jų bus galima įsitikinti šiuo teiginiu.

Bet kompiuteryje esanti informacija nėra vien filmai, muzika, juolab kai pažiūrime į operacinės sistemos diską/skirsnį. Kaip pavyzdį paimkime Windows folderį, mano kompiuteryje jis užima ~12,5 GB, jame yra ~58000 failų, taigi vidutinis vieno failo dydis yra 12,5GB/58000=0,215MB arba 215KB, bet daugelis bibliotekų ar kitų sisteminių failų yra dar mažesni- nuo 1KB iki 100KB ir daugiau, o skaitant/rašant tokius mažus failus diskų greičiai stipriai krenta. Tradicinio kietojo disko greitis skaitant/rašant 4KB dydžio failiukus vidutiniškai siekia ~1MB/s, SSD disko skaitymo greitis vidutiniškai siekia ~15MB/s, rašymo greitis dar didesnis ir priklauso nuo SSD disko įpatybių.

SSD diskai turi kur kas didesnius greičius ir tada tampa svarbu kokia SATA jungtimi yra prijungtas diskas. SATA 2 (3,0Gbit/s) maksimalūs greičiai yra apie 260MB/s, o SATA 3 (6,0Gbit/s) yra apie 600MB/s. SSD diskai su SANDFORCE valdikliais gali pasiekti virš 500MB/s greičius, realiai SSD diskai gali būti truputį virš keturių kartų greitesni su atitinkama įranga nei tradiciniai kietieji diskai. Tačiau 90GB SSD disko kaina, panaši į 1TB ar didesnio tradicinio kietojo  disko kainą. Todėl SSD diskai kainos atžvilgiu netinkami laikyti didelius failus, tokius kaip filmai, muzika ar žaidimų instaliavimo šaltiniai. Šiuos diskus dažniausiai naudoja laikyti operacinei sistemai, programoms ar suinstaliuotiems žaidimams.

Darant testus pastebėta, kad atliekant testus SSD diskui kuriame yra operacinė sistema, galima beveik netrukdomai dirbti su kompiuteriu ( naršyti internete, dirbti su tekstiniais dokumentais, klausytis muzikos, žiūrėti filmus), tačiau testus atliekant HDD diskui kuriame yra operacinė sistema, suaktyvinti narsyklę kuri yra įjungta, tačiau nuleista į start juostą, prireikia daugiau nei 10sec, todėl testai buvo atliekami leidžiant operacinę sistemą iš SSD disko, testuojant tiek HDD tiek SSD diskus.

Atliekant diskų testus buvo naudojamas kompiuteris su:

Motininė plokštė (MB) Gigabyte Z68AP-D3.

Procesorius (CPU) Intel I5-2500k su Intel Turbo Boost Technology 2,0 (dirbtinai dažnis nesukeltas).

Virtuali atmintis (RAM) 1x slot 4GB 1600MHz DDR3.

Vaizdo korta (GPU) Palit GeForce GT430, 1GB DDR3, 128b Brandwitch.

Maitinimo šaltinis (PSU) 500W.

Tradicinis kietasis diskas (HDD) Samsung HD640JJ, 640GB, 16MB cash, 7200RPM.

SSD diskas (SSD) Corsair Series GT, 90GB, Read 555MB/s, Write 505MB/s.

Kadangi viena programa negalima pasitikėti, buvo naudojama keturios programos:

CrystalDiskMark.

AS SSD benchmark.

ATTO.

HD Tune.


Pirmas testas buvo atliktas su CrystalDiskMark programa. Šios programos testas susideda iš  keturių dalių:

SEQ- naudojama nuoseklūs 1MB (1024KB) dydžio blokai, tai yra 1MB dydžio failai. <—didelių failų skaitymas/rašymas (filmai, muzika, žaidimų failai).

512k- naudojama atsitiktiniai 512KB failai. <—didelių failų skaitymas/rašymas (filmai, muzika, žaidimų failai).

4k- naudojama atsitiktiniai 4KB dydžio failai. <—mažų failų skaitymas/rašymas (bibliotekos, sisteminiai failai,  žaidimų failai).

 

 

4k QD32- naudojama atsitiktiniai 4KB dydžio failai surikiuoti į eilę kurioje yra tokię  32 failai. <—mažų failų skaitymas/rašymas (bibliotekos, sisteminiai failai,  žaidimų failai).

CrystalDiskMark testo rezultatai:

Samsung HD640JJ.

Corsair 90GB series GT.

Kaip matome iš paveiksliukų SEQ teste SSD beveik keturis kartus greitesnis ir 512K teste SSD greitis truputį sumažėja, tačiau tame pačiame teste kietojo disko greitis krenta per pusę. Na o 4K ir 4k QD testuose galite patys pamatyti, kuo pranašesni SSD diskai už tradicinius.

Sekanti programa yra AS SSD Benchmark. Ši programa neturi 512K testo, tačiau vietoj jo yra ACCESS TIME- tai yra laiko tarpas nuo vieno pasiruošimo atlikti operaciją su duomenimis iki sekančio, šis laikas matuojamas mili sekundėmis.

AS SSD Benchmark testo rezultatai:

Samsung HD640JJ.

Corsair 90GB series GT.

Kaip matome iš paveiksliukų, rezultatas yra labai panašus į CrystalDiskMark programos. SSD ACCESS TIME yra dalis mili sekundės, kai tradicinio kieto disko šis laikas yra kur kas didesnis.

Trečia programa yra ATTO. Ši programa labai skiriasi nuo jau matytų. Testas atliekamas skaitant nuo nurodytos startinės reikšmės iki paskutinės, nurodant kokio ilgio bus testuojama atkarpa, kaip pavyzdį paimkime pirmą reikšmę, tai yra 0,5KB (512Baitų) bus skaitoma/rašoma į 256MB dydžio vietą diske.

ATTO testo rezultatai:

Samsung HD640JJ.

Corsair 90GB series GT.

ATTO testo pagalba galime įsivaizduoti kaip diskų greitis kinta naudojant skirtingus failų dydžius, taip pat matome koki yra skaitymo/rašymo greičiai ir kaip skiriasi lyginant su tradiciniu kietuoju disku bei  su SSD. Dar galima pažymėti, kad SSD diskas truputį nevienodu greičiu rašo failus, bet taip elgiasi ne visi SSD diskai (žinau tai iš matytų kitų SSD diskų testų rezultatų).

Paskutinioji programa yra HD Tune, šioje programoje yra visas testų kompleksas.

HD Tune testo rezultatai:

Pirmasis testas parodys kaip kinta disko greitis skaitant diską nuo pradžios iki galo.

Samsung HD640JJ.

Corsair 90GB series GT.

Šis testas patvirtina pradžioje straipsnio pateigtą teiginį, kad tradicinio disko greitis priklauso nuo vietos diske kurioje atliekama operacija, iš paveiksliuko matosi, kaip kietasis diskas startuoja virš šimto megabaitų per sekundę ir po truputį jo greitis krenta, kol pačiam gale lieka tik pusė pradinio greičio. Taip atsitinka dėl kietųjų diskų konstrukcijos, kadangi SSD diskų sandara kitokia, jiems toks greičio praradimas negręsia, tačiau kalbant apie greičio praradimą, jie pradeda prarasti greitį kai SSD diske informacija užima daugiau kaip 80 procentų galimos talpos. Dar SSD diskai turi minusą, kaip matome iš grafiko per visą SSD diską nėra vienodas greitis.

Sekančiame teste yra matuojamas greitis iš 500MB dydžio vietos diske, taip pat 4KB dydžio failų skaitymas/rašymas matuojamas IOPS (Input Output per seconds). Bei testas panašus į ATTO testą.

Samsung HD640JJ.

Corsair 90GB series GT.

Skaitymo/rašymo greitis kaip ir kituose testuose yra panašus, naujas parametras IOPS taip pat atspindi atitinkamą greitį megabaitais.

Sekantis testas vadinasi RANDOM ACCESS, šiame teste bus galima palyginti ACCESS TIME, skaitymą/rašymą IOPS’ais, testuojama bus 512baitų, 4kilobaitų, 64kilobaitų, 1megabaito ir atsitiktinio skaitymo dydžiai.

Samsung HD640JJ.

Corsair 90GB series GT.

Iš paveiksliukų puikiai matosi, kad ACCESS TIME SSD disko yra daug mažesnis nei tradicinio disko, taip pat skaitymo/rašymo greičiai stipriai skiriasi.

Pabaigai parašysiu, kad iš paprasto kieto disko Windows 7 operacinė sistema užsikrauna per 51sekundę (operacinės sistemos užsikrovimas laikomas tada, kai pasirodo darbastalis), tačiau dar įjungti narsšyklę ar netgi Mano Kompiuteris, prireikia dar ~penketo ar daugiau sekundžių, nes pilnai operacinė sistema nebūna užsikrovus. Bet SSD diske esanti operacinė sistema užsikrauna per 15sekundžių ir jungiant bet kokią programą ji iš karto jungiasi, nebūna jokio uždelsimo. Tai štai, koks skirtumas tarp tradicinio ir SSD diskuose esančių operacinių sistemų.

Apibendrinant testų rezultatus galima susidaryti nuomonę, kad SSD diskai vos keletą kartų greitesni tik didelių failų apdorojime, kai tuo tarpu dirbant su mažais failais SSD diskai smarkiai lenkia tradicinius kietuosius diskus dešimtimis kartų ir žinant tai, didelė SSD diskų kaina nebetampa tokia reikšminga.

Asmeniškai vistiek pirkčiau SSD diską jei kompiuteryje būtų tik SATA 2 jungtis,  didelių failų apdorojime veiktų tik du kartus greičiau, tačiau SSD diskas kolkas nėra skirtas laikyti dideliems failams ar bent jau kainos atžvilgiu dar neįperkami filmams ir muzikai laikyti, todėl šis greitis gali būti ir mažesnis. Svarbiausias greitis yra mažų failų apdorojime, šis greitis išauga dešimtimis kartų netgi naudojantis SATA 2 jungtimi ir nedaug pasikeičia perjungus ant SATA 3 jungties.

Šis post’as dar bus redaguojamas, kopijuoti galima nurodant šį mini blog’ą kaip šaltinį, arba mane (FMeskas(Frostas Meškas)) kaip autorių, nes informacija sukaupta iš patirties, print screen’ai yra mano išskyrus pirmą foto. Klaidos laikui bėgant bus taisomos, tiek loginės tiek gramatinės. :)

Dalinkis

Tagai:
Priskirta prie Naudingos žinios, Solid State Disk, Testai | Komentarai (0)

Palikti komentarą

You must be logged in to post a comment.